ING. BEÁTA
BOTLÓOVÁ
+421 948 575 798
beata@zahrady-skalky.sk
 

Ponuka služieb

NÁVRH A TVORBA SKALIEK

Návrh znamená vytvoriť skalku podľa želania a predstavy zákazníka. Samotné umiestnenie, rozloha a štýl skalky, či výber skalničiek zohrávajú dôležitú úlohu pri individuálnom návrhu. Na stránke Ponuka rastlín si môžete pozrieť moju aktuálnu ponuku. Každý záujemca obdrží návrh skalky a cenovú ponuku vopred.

REKONŠTRUKCIA SKALIEK

Zákazníci sa niekedy na mňa obracajú s prosbou o rekonštrukciu existujúcej skalky. Skalka je živá flóra, ktorá hoci môže byť veľmi nenáročná na starostlivosť, stále vyžaduje priebežnú úpravu a výsadbu nových skalničiek. Pokiaľ máte chátrajúcu skalku, rada prídem za Vami osobne a navrhnem jej rekonštrukciu alebo starostlivosť na pravidelnej báze.

SUCHÝ MÚRIK

Tento obľúbený typ skalky je na sucho, pod jemným uhlom uložený kameň, medzi ktorý sa vysádzajú skalničky. Suché múriky sú vhodné pokiaľ nemáte dostatok miesta na skalku, pretože sa budujú do výšky. Múriky sa využívajú, napríklad na rozdelenie záhrad alebo ako okrasná zábrana proti zosúvaniu pôdy. Suchý múrik síce obmedzuje výber skalničiek, na druhej strane však umožňuje výsadbu skalničiek vyžadujúcich svetlo aj tieň.

VÝSADBA NÁDOB

Nádoba môže byť kamenná, ale môže to byť aj sud, kvetináč či akýkoľvek obmedzený priestor. Skalky – nádoby sú vynikajúcim dekoračným prvkom pre tých, ktorí nemajú záhradu a chcú mať kúsok prírody na svojom balkóne alebo terase.

TRVALKOVÉ ZÁHONY

Záhony sa vysádzajú za účelom plošného farebného efektu. Sú obľúbené najmä u majiteľov väčších záhrad. Jednotlivé časti záhrady sa vysadia rôzne vysokými trvalkami. Farebný efekt sa dosahuje hustotou osadenia (viac rastlín jedného druhu), výberom kvetín podľa farby a doby kvitnutia (po celú sezónu na záhone niečo kvitne). Každý záhon je umeleckým dielom, ktoré odzrkadľuje status majiteľa záhrady.

VÝSADBA DREVÍN V ZÁHRADE

Okrem skalničiek a kvetín sa venujem aj výsadbe malých drevín. Stromčeky a kry si môžete vybrať napríklad podľa typu listu, či sú vždyzelené alebo opadavé. Dreviny vysádzam do skaliek, záhonov alebo voľne do záhrady ako solitéry. Výhodou drevín je, že ich môžeme tvarovať a prispôsobovať prostrediu, alebo želaniu zákazníka. Fantázii sa medze nekladú. Plochy okolo stromčekov sa môžu na záver pokryť kôrou alebo zasypať štrkom.

PESTOVANIE A PREDAJ RASTLÍN

Vo svojej záhrade dlhoročne pestujem obľúbené skalničky, vyššie trvalky a dreviny. Na niektoré rastlinky sa musí čakať aj 2-3 roky, kým sa stanú životaschopnými a môžem ich ponúknuť záujemcom. Vy samozrejme nemusíte čakať, v mojej ponuke sú už rastliny, ktoré sú dostatočne zakorenené a sú vhodné na okamžité vysádzanie. Aktuálna ponuka rastlín. Rastliny posielam aj na dobierku.

PORADENSTVO V OBORE

Svojim zákazníkom rada poradím pri osadzovaní ich záhrady, pri ošetrovaní jednotlivých rastlín a starostlivosti o ne.

CENNÍK

Poradenstvo
Práca na skalkách
Projekt
Rastliny od

15,- EUR/hod
18,- EUR/hod
od 30,- EUR (závisí od veľkosti projektu)
1,20,- EUR 

ceny podľa :

  • podmienok množenia rastliny
  • náročnosti pestovania
  • dostupnosti rastliniek
Ing. Béata Botlóová
webstránka od VirtuID