ING. BEÁTA
BOTLÓOVÁ
+421 903 760 441
beata@zahrady-skalky.sk
 

Miniskalky

Balkón, terasa, malý kúsok voľnej plochy

Výber nádoby – rozmer podľa možností (aký veľký je voľný  priestor) a vkusu, mala by byť hlboká aspoň 25 cm a viac.

Podmienkou úspešného pestovania skalničiek v nádobách je dostatočne veľký drenážny otvor na odtok prebytočnej vody z nádoby, v menších nádobách je na dne (prikryjú sa kusom rozbitého črepníka ), vo väčších nádobách sa doporučuje urobiť otvory z bočných strán asi 5-10 cm odspodu, aby sa tam udržiavala vlhkosť.

Drenážna vrstva – vytvorená z drobných kamienkov, možno použiť aj keramzit, vrstvu prikryjeme napr. geotextíliou, ktorá zabráni vyplavovaniu zeminy z nádoby.

Zemina – humózna (malý priestor), dobre priepustná  ( zemina + hrubý piesok alebo drobný štrk, lepšie drvený), pre tieňomilné rastliny, niektoré  drobné cibuľoviny, malé konifery pridávame rašelinu, ktorá zadržuje viac vody.

Kameň – travertín (penovec) – veľmi porézny vápenec, nasiakne vodou a postupne ju sám uvoľňuje rastlinám (vápnomilné r.), je možné do neho vyvrtať diery a osádzať drobné rastliny, ďalej môžeme použiť pieskovec, hrubozrnnú zvetralú žulu alebo rulu, bridlica – tmavá s vrstevnatou štiepateľnosťou,  to sú najčastejšie používané  kamene(horniny) , veľkosť kameňa je potrebné prispôsobiť veľkosti nádoby.

Kamene osádzame tak, aby sa vytvorilo dostatok medzier a políčok na sadenie rastlín, po ich vysadení zasypeme povrch vrstvou štrku (najlepšie z toho istého materiálu ako sú kamene), je to z estetického hľadiska, ale aj z praktického, lebo zabraňuje rýchlemu odparovaniu vody z nádoby.

Nádoba sa potom postaví na podložku tak, aby bol drenážny otvor voľný.

Rastliny, ktoré vysádzame do nádoby majú mať rovnaké požiadavky na polohu(terasy, balkóna), slnko, tieň, nemajú byť expanzívne a nie príliš vysoké, ak sadíme dreviny, tak zakrslé formy, čarovníky, na okraji môžu prevísať.

Starostlivosť o vysadené nádoby

Ak je nádoba  správne vysadená, tak okrem dostatočnej zálievky, ktorá závisí od druhu rastlín, netreba robiť nič. Občas je potrebné vymeniť rastlinu, ak nejaká uhynie.

Na jar prihnojiť zriedeným hnojivom na kvet a list, vzhľadom na obmedzený priestor.

Miniskalka v koryte alebo v mise je kúsok prírody, ktorý chceme mať doma, aj keď nemáme  veľkú záhradu, prípadne máme iba balkón.

Nádoby môžu byť rôzne.

 
 
Ing. Béata Botlóová
webstránka od VirtuID