ING. BEÁTA
BOTLÓOVÁ
+421 903 760 441
beata@zahrady-skalky.sk
 

Jesenná záhrada a jej farby

Ak máte radi farby v záhrade – a tým nemyslím len meniace sa sfarbenie listov, ale aj kvety – tak tu sú rady čo si zasadiť.

V prvom rade sú to trvalky, ktoré kvitnú v lete a ich kvitnutie pretrváva do neskorej jesene napr. Rudbeckia fulgida, Sedum telephium, Tricyrtis hirta, Coreopsis a mnoho iných.

Ďalej sú veľmi vďačné jesenné astry rôznych výšok a farieb. Sú to Aster dumosus, pokryvné druhy ako Aster ericoides ‘Snow Flurry‘ap.

Zo skalničiek sú to druhy rozchodníkov v rôznych odtieňoch ružovej farby, napr. Sedum sieboldii.

Od polovice októbra a začiatkom novembra začínajú kvitnúť rôzne druhy chryzantém. Tieto priam hýria farbami, majú rôzne kvety, aj výšky stoniek a podľa mňa sa určite hodia takmer  do každej záhrady. Koncom jesene začína kvitnúť aj čemerica (Heleborus niger) a jej kvitnutie pretrváva až do zimy.

Aj jesenné cibuľoviny sú prekrásne. Existuje obrovské množstvo jesenných krokusov, ako napr. C.sativus, C.speciosus, C.nudiflorus. Ďalej je to jesienka- Colchicum, ktoré má veľké kvety buď v rôznych  odtieňoch ružovej farby, alebo čisto biele, jednoduché aj plnokveté. Koncom leta zakvitá Sternbergia lutea podobná krokusom, ktorá má žltú farbu kvetov. Obľúbené sú aj cyklámeny, ktoré pri vhodných podmienkach splaňujú a vytvárajú nádherné koberce s bielymi kvetmi, alebo s kvetmi rôznych odtieňov ružovej farby.

Ďalej sú tu aj ozdobné cesnaky, napr. vysoký Allium tuberosum alebo nízky Allium senescens, ktorý sa výborne hodí do skaliek.

Priblížila som vám len niektoré rastliny, ktoré na jeseň môžu skrášliť záhradu. Existuje ešte množstvo ďalších, stačí si len vybrať.

 
 
Ing. Béata Botlóová
webstránka od VirtuID