ING. BEÁTA
BOTLÓOVÁ
+421 903 760 441
beata@zahrady-skalky.sk
 

Dianthus

 

Rod zahŕňa vyše 300 druhov. Sú to stálozelené trvalky, ale aj jednoročné a dvojročné byliny. Pochádzajú z hôr a lúk Európy, Ázie a južnej Afriky. Bolo vyšľachtené obrovské množstvo vysokých kultivarov, ktoré sa využívajú v záhradách ako záhonové rastliny určené na rez.

Na skalkách sa objavujú vysokohorské klinčeky. Patria medzi klasické skalničky, ktoré nechýbajú na žiadnej skalke. Mnohé z nich nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť. Sú úplne mrazuvzdorné, vždyzelené. Majú kobercovitý alebo vankúšovitý vzrast. Kvety sú jednoduché, poloplné alebo sú aj plnokveté. Často príjemne voňajú. Listy sú zelené alebo sivozelené. Výška v kvete je 8-10 cm, ale majú aj kvety prisadnuté, tesne nad zemou. Farba kvetov je prakticky vo všetkých odtieňoch červenej a ružovej, biele, fialové a zriedka aj žlté.

Všeobecne im vyhovuje slnečná poloha, až na výnimky, preferujú skôr suchšie stanovište. Neznášajú dlhé premokrenie, preto je potrebná dobrá drenáž. Sadia sa do veľmi dobre priepustnej pôdy neutrálnej až slabo zásaditej, len málo druhov uprednostňuje kyslú pôdu (napr. D.microlepis, D.glacialis ). Kvitnú koncom jari a v lete. Ak je to možné, odstraňujeme odkvitnuté časti, čím sa zabezpečí kompaktný tvar a predĺži sa doba kvitnutia. V niektorých prípadoch sa odporúča kryt proti zimnej vlhkosti.Rozmnožujú sa semenami alebo odrezkami z nekvitnúcich výhonov.

Obľúbené druhy pre skalky:

D. haematocalyx ssp.pindicola

D. ‘Babí Lom‘

D. arpadianus

D. deltoides  (vyšší  20cm )

D. gratianopolitanus

D. pavonius

D. myrtinervius

 
 
Ing. Béata Botlóová
webstránka od VirtuID