ING. BEÁTA
BOTLÓOVÁ
+421 948 575 798
beata@zahrady-skalky.sk
 

Rhodohypoxis

Rhodohypoxis

 

Drobná hľuznatá trvalka pochádza z Dračích hôr v južnej Afrike. Je zaradená do čeľade Hypoxidaceae.

V dobe kvitnutia nie vyššia ako 10-12 cm. Listy sú trávovité, porastené  husto jemnými chĺpkami. Kvety majú hviezdicový tvar so šiestimi korunnými lístkami. Existujú aj plnokveté odrody. Farba je  v odtieňoch ružovej od bledej až po najtmavšiu. Vyskytujú sa aj čisto biele a krémové kvety.

Kvitne od konca mája až do septembra, niekedy aj dlhšie. V priebehu vegetácie sa tvoria stále nové puky. Cení sa práve pre dlhé a intenzívne kvitnutie.

Vyžaduje slnečnú polohu, dobre priepustnú pôdu s prídavkom rašeliny a štrku. V lete potrebuje dostatok vlahy, nie však premokrenie. V zime potrebuje sucho, preto sa uprednostňuje jeho pestovanie v nádobách s dobrou drenážnou vrstvou. Nádoby možno zapustiť do zeme alebo umiestniť   na vhodnom mieste v záhrade alebo skalke.

Na zimu zaťahuje, môže teda prezimovať aj v tme, niekde kde teplota nepresiahne 2 – 5°C . Na jar vyberieme nádoby na svetlo a začneme opatrne zalievať. Hľúzky vyrašia a asi za dva mesiace začnú kvitnúť.

Rozmnožuje sa semenami, ktoré vysievame v marci alebo delením na jar, keď začína rašiť.

Najčastejšie sa pestuje Rhodohypoxis baurii s kvetmi v priemere do 2 cm.

Ďalšie druhy:  R.deflexa – drobnejší, tmavoružový až červený kvet

                        R.baurii  ‘ Kiwi Joy – drobný, plnokvetý, tmavý

                        R.baurii ‘ Lilly Jean– väčší kvet, plnokvetý, bledoružový

R.baurii var.platypetala – biely kvet

Pestujú sa aj krížence Rhodohypoxis x Hypoxis . Sú trocha vyššie a na  jednej stonke môžu mať aj dva kvety , listy sú trocha širšie. Nároky na polohu a pôdu majú rovnaké.

Najčastejšie sa pestujú: x Hypoxis ‘Hebron farm Biscuit‘   má krémový kvet

  x  Hypoxis  ‘Hebron farm Cerise‘ má tmavo ružový kvet .

Určite sú zaujímavé  nádoby, v ktorých  je vysadených viac druhov Rhodohypoxisov. Tie na obrázkoch sú z RHS Chelsea Flower show v Londýne.

Myslím, že ak sa rozhodnete pestovať tieto malé rastliny a venujete im trocha starostlivosti, určite neoľutujete. Odvďačia sa vám množstvom kvetov počas celej sezóny.

 
 
Ing. Béata Botlóová
webstránka od VirtuID