ING. BEÁTA
BOTLÓOVÁ
+421 903 760 441
beata@zahrady-skalky.sk
 

Cibuľoviny v našich záhradách

 

Trvalková záhrada je bez cibuľovín neúplná. Je to hlavne preto, lebo v čase, keď trvalky ešte nekvitnú (II-V), majú práve tieto rastliny hlavné obdobie kvitnutia. Trvalky a cibuľové rastliny sa z tohto dôvodu v záhrade výborne dopĺňajú.

Okrem trvalkových záhonov sa cibuľoviny uplatňujú na miestach, kde prístup slnka znemožňujú vysoké dreviny a živé ploty. Nedostatok svetla a tlak koreňov drevín znemožňujú bežným trvalkám rast na týchto miestach. Výnimkou sú cibuľové rastliny, ktoré rastú a kvitnú medzi krami a stromami alebo aj pod nimi. Na tieto extrémne miesta sa odporúčajú tie druhy cibuľovín, ktoré kvitnú na jar ešte pred olistením drevín. Keď potom v čase kvitnutia vrhajú na kvety prvé listy drevín jemný tieň, prispeje to k tomu, že si kvety ponechajú svoje farby oveľa dlhšie. Sú to napríklad Galanthus nivalis, Scilla sibirica,Cyclamen coum, Eranthis sp., na vlhkejších miestach je to Leucojum vernum, Chionodoxa sp.  ap.

Niektoré druhy cibuľovín (hlavne tie menšie a nevšednejšie) môžeme vysadiť aj  do skaliek. Vysádzajú sa skôr do okrajových zón pre prípad, keď je potrebné trsy rastlín zmenšiť alebo presadiť. Medzi také cibuľové rastliny patrí napríklad Bulbocodium vernum , Iris reticulata, Iris historioides’Katharine Hodkgin‘, Narcis minor, Narcis rupicola ap.

Cibuľoviny ako sú crocusy, tavolíny,veternice (Anemone blanda), snežienky a mnoho iných,  je možné použiť aj do trávnika na splanenie. Trávnik sa potom môže skosiť až po zatiahnutí listov. Ak chceme nechať splaniť cibuľové rastliny aj v záhonoch alebo na ich okrajoch, musíme ich nechať v kľude. Teda záhon neokopávame, ale ich necháme kvitnúť a vyzrieť bez toho, aby sme im predčasne odstránili listy a tým ich cibule načerpajú novú životnú silu pre budúce kvitnutie.

Na jar kvitnúce cibuľoviny  vysádzame na jeseň (október, november), v lete kvitnúce cibuľoviny, citlivé na mráz, vysádzame v máji (Sprekélia ai.), ostatné v auguste, napr. Colchicum, Sternbergia, Crocus jesenný ai.)

Cibuľové rastliny prinášajú do našich záhrad množstvo farieb. Je to zázrak, ktorý sa skrýva v malej cibuľke. Bola by škoda sa oň pripraviť.

 

 
 
Ing. Béata Botlóová
webstránka od VirtuID